Rodzaje lokat bankowych, a perspektywy większego zysku

Oprocentowanie lokat bankowych w ostatnich latach pozostawia wiele do życzenia. Rozpoznanie rodzajów depozytów oszczędnościowych, a także właściwe porównywanie lokat to szansa na pokonanie inflacji i na wypracowanie realnych zysków. Z jakimi rodzajami lokat bankowych spotkasz się na rynku?

Lokata strukturyzowana zapewnia ciekawą zależność, w której kapitał dzieli się na bezpieczną i aktywną (ryzykowną) część związaną z rynkiem kapitałowym. W lokatach strukturyzowanych występują fundusze inwestycyjne, często zwolnione z dodatkowych opłat poza klasycznym podatkiem od zysków kapitałowych. Inwestor posiada najczęściej wybór, czy chce strukturyzować nisko, średnio, mocno ryzykownie, nawet w metale szlachetne. Główne bolączki lokaty strukturyzowanej to niepewna przyszłość, co do generowania zysku z funduszy. W Polsce fundusze uzyskują bardzo marne wyniki w porównaniu do konkurencji zagranicznej. W lokacie strukturyzowanej wymaga się od inwestora indywidualnego podpisania nieco dłuższej umowy. Duże problemy prawne w Polsce odczuli posiadacze tzw. polisolokat, czyli ubezpieczeń połączonych z funduszami kapitałowymi lub innymi ryzykownymi instrumentami. Polisolokata to pojęcie powiązane z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, a nie do końca z bankami detalicznymi, co warto zaznaczyć przy omawianiu struktur. Polisolokaty obeszły problem podatku od zysków kapitałowych, ale uniemożliwiły najczęściej zerwanie umowy przed czasem (klauzula niedozwolona). Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się obecnie w odzyskiwaniu środków z polisolokat, co jest praktycznie pewne.

Lokata nocna posiada wiele określeń, w tym O/N, jednodniowa. To szansa na pomnożenie kapitału w krótkim czasie. To rozwiązanie dedykowane przedsiębiorstwom, które dysponują wolną gotówką, często na ogromnych poziomach. Lokata nocna posiada korzenie w bankowości korporacyjnej, ale coraz częściej trafia w ręce klientów indywidualnych ze sporymi oszczędnościami. Większość banków otwiera się na negocjowanie oprocentowania na lokatach jednodniowych od poziomu 500 000 złotych. Najważniejsza zaleta depozytu to oczywiście procent składany. Aby lokata nocna charakteryzowała się skutecznością przyda się automatyczne odnowienie. Lokata nocna nie ogranicza zupełnie płynności, chroni kapitał przed inflacją, zapewnia negocjowane warunki dla przedsiębiorstw i spory potencjał dla dużych działalności gospodarczych.

To lokata związana z niezależnością ekonomiczną i stosunkowo częstą kapitalizacją zysków umożliwiającą normalne funkcjonowanie gospodarstwa domowego zamiast pensji. Bank w lokacie rentierskiej nie stosuje kapitalizacji, ale środki wypłaca na wskazany rachunek w ustalonych indywidualnie cyklach. Lokata rentierska opłaca się dopiero od bardzo wysokich poziomów oszczędności rozpoczynających się od miliona i więcej złotych.

Pamiętaj, że warunki praktycznie każdej lokaty bankowej możesz negocjować przy sporych oszczędnościach.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.