Optymalny wybór lokaty

Lokata bankowa należy do tych sposobów inwestowania, które charakteryzują się może stosunkowo niewielkimi zyskami, ale za to dają możliwość osiągnięcia pewnego i bardzo bezpiecznego zysku. Nie tylko sam sposób inwestowania gwarantuje bezpieczeństwo, ale również objęcie środków zgromadzonych na lokacie gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). To zaś oznacza, że nawet przy spełnieniu się czarnego, ale i tak bardzo mało prawdopodobnego scenariusza, jakim jest niewypłacalność banku, nasze środki i tak zostaną nam zwrócone przez BFG. Nie powinien więc dziwić fakt, że lokata jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych.

Wybieramy lokatę

Żeby dobrze wybrać lokatę, trzeba wiedzieć, czym się kierować. Ze względu na bardzo dużą liczbę ofert na rynku, poszukiwanie tej najlepszej wydaje się nie być zbyt prosta sprawa. Dlatego warto posłużyć się narzędziem, jaka jest porównywarka lokat, czy też ranking lokat, które bez problemu znajdziemy w sieci. Ważne jest oczywiście, aby były tam zawarte jak najbardziej aktualne dane. Trzeba tez wiedzieć, jakimi parametrami się kierować.

Najważniejszy jest oczywiście zysk, jaki można z lokaty wyciągnąć. Jego podstawowym wskaźnikiem jest oczywiście wysokość oprocentowania. Ona informuje nas, jak wysokie odsetki będą z lokaty. Oprocentowanie to zaś może być stałe lub zmienne, a to określa, czy będzie ono podatne na zmiany wysokości stop procentowych w trakcie trwania lokaty. Stałe oprocentowanie na takie zmiany nie jest podatne, ponieważ niezależnie od okoliczności obowiązuje stawka oprocentowania bazująca na wysokościach stóp procentowych z dnia otwarcia lokaty. Z kolei oprocentowanie zmienny będzie się na bieżąco zmieniać wraz ze zmianami wysokości stóp procentowych. Może to mieć dla posiadacza lokaty korzystne lub niekorzystne konsekwencje w zależności od kierunku zmian. Kiedy wartość stóp procentowych zostanie obniżona, to oczywiście wysokość oprocentowania lokaty również zmaleje i zarobimy mniej, z kolei podwyżka stóp procentowych oznacza większe zyski. Przy lokatach o długim czasie trwania trzeba tez oczywiście wziąć pod uwagę ile razy zmieniają si stopy procentowe i jaki jest kierunek tych zmian. Wtedy zmiany mogą pójść ogólnie w określonym kierunku, albo mogą się też zbilansować. Dla zysku ważna jest też częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częstsza tym lepiej, gdyż zyski będą dzięki temu nieco większe.

Czas trwania lokaty ma znaczenie

Kryterium, które ma znaczenie przy wyborze lokaty, jest również czas jej trwania. Najprościej można lokaty pod tym względem rozróżnić na długo i krótkoterminowe. Lokaty długoterminowe, czyli na przykład roczne, czy też dwuletnie są zwykle lepsze, jeśli chodzi o wysokość zysków, jakie można osiągnąć. Nie oznacza to jednak, że są one wyborem optymalnym. Dzieje się tak dlatego, że środków z lokaty nie można wybrać przed upływem terminu jej zakończenia, gdyż inaczej utraci się odsetki. Jeśli więc planujemy wybranie naszych pieniędzy po krótszym czasie, lokata krótkoterminowa wydaje się tu być naturalnym wyborem.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.