Na czym polega lokata jednodniowa

Z pewnością każdy z nas zastanawiając się nad założeniem lokaty spotkał się z lokatą jednodniową. Warto przyjrzeć im się z bliska i zapoznać się z ich wadami oraz zaletami.

Lokata jednodniowa – czym jest i jak działa?

Nie trudno się domyślić na czym taka lokata polega. Jak sama nazwa wskazuje lokata ta trwa zaledwie jeden dzień, a dokładniej mówiąc 24 godziny. Coraz częściej banki prześcigają się w tworzeniu ofert lokat jednodniowych, gdyż jak się okazuje są one korzystne i coraz bardziej popularne wśród wielu klientów. Natomiast sam mechanizm działania takiej lokaty jest wręcz banalny i może założyć ją każdy. Lokata jednodniowa otwierana jest na jeden dzień i zazwyczaj odnawia się ona dnia następnego. Odsetki naliczane są codzienne, co 24 godziny, a następnie doliczane są do kwoty lokaty jednodniowej, również godne uwagi są lokaty nocne, które też proponuje nam coraz więcej banków.

Korzyści wynikające z założenia lokaty jednodniowej

Jak się okazuje korzyści z założenia lokaty jednodniowej z pewnością jest sporo. Natomiast jedną z istotnych zalet posiadania takiej lokaty jednodniowej jest to, że są to tak zwane lokaty bez podatku Belki. A zatem co to oznacza? Jak się okazuje zgodnie z prawem podatkowym od zysku z takiej lokaty nie trzeba płacić podatku belki. W prawie podatkowym znajdujemy taką informację, iż w przypadku dopisywania do lokaty bankowej odsetek, nie przekraczających kwoty 2,49 zł nie jest pobierany podatek w wysokości 19% od zysków kapitałowych. A zatem jak się okazuje w przypadku założenia lokaty bankowej jesteśmy wolni od podatku belki i nie musimy go płacić co jest legalne i respektowane przez prawo.

Inną ważną zaletą z pewnością jest oprocentowanie, które na lokatach jednodniowych może sięgać nawet do 5% w zależności od wysokości wpłaty jaką uiścimy. A zatem lokując na lokacie bankowej jednodniowej dość sporą ilość pieniędzy możemy cieszyć się naprawdę wysokimi odsetkami. W większości banków w Polsce Minimalna kwota jaką musimy wpłacić na tak zwaną lokatę jednodniową to około 1000zł, jednak musimy przy tym pamiętać o tym, że wszystkie warunki i cechy zakładania i posiadania lokat jednodniowych cały czas mogą ulegać mniejszym bądź większym zmianom i warto mieć t na uwadze.

Rozważając kwestię założenia lokaty jednodniowej z pewnością warto także zwrócić uwagę, iż lokata ta prowadzona jest przez wiele banków, a zatem każdy z nas może mieć do niej łatwy i prosty dostęp, możemy założyć ją w każdej chwili bez żadnych większych problemów. Co więcej lokatę jednodniową możemy także w każdej chwili zerwać bez utarty odsetek, jest to dla nas bardzo dogodne rozwiązanie kiedy nagle chcemy przeznaczyć swoje oszczędności na coś innego np. kupno samochodu czy mieszkania. Nie musimy się również martwić ewentualnymi kosztami dodatkowymi związanymi z założeniem lokaty czy też jej zerwaniem. A zatem lokata jednodniowa niesie za sobą naprawdę wiele istotnych korzyści.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.