Lokata bankowa jako gwarancja zysku!

Samo odkładanie co miesiąc części pensji nie jest korzystnym sposobem oszczędzania. Koszty życia ulegają rok w rok zmianom, ceny wzrastają, zwłaszcza żywności i leków. Dobrze wiedzą o tym zwłaszcza osoby utrzymujące się z rent i emerytur, gdyż na tym przykładzie doskonale widać, że coroczna waloryzacja wcale nie wyrównuje kosztów życia. Siła nabywcza pieniądza spada i za przeciętne wynagrodzenie dziś kupimy zdecydowanie więcej produktów niż za dwa czy pięć lat. Sam więc fakt podwyżek wynagrodzeń wcale nie jest łaską pracodawców a wyrównywaniem kosztów życia. Jak więc sprawić, aby nasze wieloletnie oszczędności nie traciły na wartości?

Oszczędzaj z głową!

Najlepszym chyba sposobem jest przede wszystkim nie dopuścić do tego, aby pieniądze leżały bezczynnie. Można je inwestować, np. w papiery wartościowe, kruszce, takie jak złoto, czy też grać na giełdzie. Nie są to jednak rozwiązania dla przeciętnego obywatela, który chce po prostu zabezpieczyć swoje oszczędności. I tutaj pojawia się możliwość założenia lokaty bankowej. Czym jest taka lokata? W skrócie i najprościej mówiąc lokata to rodzaj umowy klienta z bankiem. Klient niejako oddaje swoje pieniądze bankowi do dyspozycji na pewien określony w umowie czas, na przykład rok albo krócej, w tym czasie kapitał ten jest aktywnie inwestowany. Po upływie czasu umowy pieniądze są zwracane klientowi wraz z wypracowanymi odsetkami, na przykład 3% w skali roku. Nie jest to co prawda szokujący zysk, ale tak jak zostało wspomniane, lokata ma jedynie uchronić pieniądze przed negatywnymi skutkami inflacji. Dla osób nieusatysfakcjonowanych tak niskim zyskiem przeznaczone jest inwestowanie.

Jaka lokata będzie dla mnie najbardziej korzystna?

Lokat na rynku jest mnóstwo, nie każda jest w danym przypadku równie opłacalna, dlatego warto dobrze rozważyć najróżniejsze opcje. Najpopularniejsza i dostępna w każdym banku jest lokata terminowa, zwana też tradycyjną bądź standardową. Podczas jej zawierania klient decyduje się, na jak długo jest w stanie ja otworzyć – na miesiąc, kwartał, pół roku, rok, a nawet dwa lata. Zapoznaje się też z oferowanym oprocentowaniem w skali roku, które dodatkowo może być stałe przez cały czas trwania lub też zmienne, co w niektórych przypadkach jest bardzo opłacalne. Lokata terminowa może być odnawialna lub nie. Może również okazać się na przykład, że odnawialna lokata miesięczna jest bardziej korzystna niż ciągła roczna, dlatego należy mieć oczy szeroko otwarte i dobrze rozważyć wybór najlepszej opcji. Szczególnym przypadkiem lokaty terminowej jest lokata jednodniowa lub overnight. Jest ona aktywna jedynie przez kilka godzin dziennie, a przeznaczona jest zwłaszcza dla osób, które muszą w ciągu dnia mieć dostęp do swoich środków, czyli zwłaszcza dla osób prowadzących własną działalność. Zakładając odnawialną lokatę jednodniową klient wie, że w czasie godzin roboczych może dowolnie dysponować swoimi środkami, robić przelewy czy opłacać rachunki, ale po godzinie np. 16 czy 17 środki z konta zostaną zdeponowane na lokacie, gdzie będą do dyspozycji banku. Po kilkunastu godzinach zostaną zwrócone na konto klienta, już pomnożone o odsetki. I choć na pierwszy rzut oka odsetki te mogą nie być widoczne podczas takich codziennych przelewów, w skali roku może okazać się, że zysk jest porównywalny z lokata tradycyjną. A dostęp do środków był stały. Podobnie ma się rzecz w przypadku lokaty overnight. Jak zostało też wspomniane, dużą zaletą jest odnawialność takich lokat. Zabiegany przedsiębiorca nie musi już co wieczór pamiętać o uruchamianiu lokaty od nowa, gdyż dzieje się to automatycznie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.