Co jest ważne przy wyborze lokaty

Lokaty to doskonały sposób na oszczędzanie szczególnie dla tych osób, które nigdy wcześniej nie inwestowały. Wprawdzie nie dają one zbyt dużego zysku, jednak jest on pewny i można w ten sposób poznać niektóre zasady związane z inwestowaniem.

Lokaty obecnie można znaleźć w ofercie każdego banku. Jest ich bardzo wiele, co powoduje że zainteresowane osoby nie mają problemu z wyszukaniem dostosowanych jak najlepiej do swoich możliwości, przede wszystkim jak chodzi o domowy budżet czy posiadane oszczędności. Dlatego też wybór odpowiedniej lokaty powinien być z pewnością poprzedzony porównaniem ofert przynajmniej kilku banków.

Pierwszym elementem, jaki inwestor powinien sobie określić z pewnością jest czas trwania lokaty. Najpopularniejsze są lokaty na 3 miesiące, i zazwyczaj ten okres jest najkrótszym, na jaki banki proponują ich założenie. Czasem można w ofercie znaleźć lokaty na krótsze okresy, zazwyczaj jednak są to lokaty promocyjne, które można zawrzeć jedynie przez określony czas. Termin ten ma jeszcze jedną zaletę, szczególnie dla osób które nie posiadają zbyt wysokich oszczędności. Co do zasady, w przypadku większości umów w czasie trwania lokaty nie ma możliwości korzystania z zainwestowanych pieniędzy. Dlatego tez w sytuacji, gdy pojawiają się nagłe niespodziewane wydatki zdarza się, iż inwestorzy zmuszeni są do zerwania umowy lokaty, aby odzyskać wpłacona gotówkę. To jednak wiąże się z utrata naliczonego jako zysk oprocentowania, dlatego z pewnością dla osób inwestujących w lokaty nie jest to dobre rozwiązanie. Trzy miesiące to termin stosunkowo krótki, można więc przewidywać iż w tym czasie raczej nie wydarzy się nic niespodziewanego.

Kolejnym krokiem powinno być określenie wysokości kwoty, jaka może zostać zainwestowana. Nie powinno się inwestować całych posiadanych oszczędności, najlepiej jest zostawić sobie wolne środki finansowe na ewentualne nagłe wydatki. To pozwoli także uniknąć sytuacji, w której konieczne byłoby zerwanie umowy o lokatę w celu uzyskania jak najszybciej środków finansowych. Ponieważ wymagania banków, dotyczące minimalnej kwoty znacznie się zmniejszyły, do otwarcia lokaty dość często wystarcza jedynie kilkaset złotych. Bywa, że bank określa nie tylko minimalną, ale także maksymalną kwotę lokaty. Przy bardzo wysokich kwotach dość często bowiem oprocentowanie znacznie się zmniejsza. Przed zawarciem umowy warto porównać propozycje banków, również pod względem tego, jaki zysk da konkretna lokata. W tym celu można skorzystać z prostych i dostępnych bez najmniejszych problemów w Internecie narzędzi takich jak na przykład kalkulator lokat po oddaniu podstawowych danych, czyli wysokości inwestowanej kwoty, oprocentowania oraz okresu trwania mona sprawdzić, jaki będzie szacunkowy zysk z jej założenia. Porównywarki lokat Zaś pomagają sprawdzić, które z oferowanych przez banki produktów najlepiej spełniają wymagania poszukującej takich ofert osoby.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.